bafta-20220314

БАФТА 2022 – Пълен списък с победителите

Сподели

Наградният сезон е в разгара си и късно снощи, в Royal Albert Hall в Лондон, Британската академия за филмово и телевизионно изкуство раздаде своите призове за 75-и юбилеен път.

При все мнението на някои щатски актьорски легенди (които принципно харесваме и уважаваме много, но тук са се объркали), победителят в категорията за най-добър филм е „Power of the Dog” на новозеландската режисьорка Джейн Кемпиън, която от своя страна беше отличена и с приза за най-добър режисьор – едва третата жена в историята на БАФТА, удостоявана с тази чест.

Филмът с най-много номинации, „Дюн“ на Дени Вилньов, спечели и най-много статуетки БАФТА (цели пет), но предимно в по-второстепенни категории – най-добър оператор, музика, сценография, звук и специални визуални ефекти.

В чисто британските категории, наградата за най-добър филм отиде за „Belfast” на Кенет Брана, а за дебют при Джеймс Самюъл за „The Harder They Fall“. За най-добър чуждоезичен филм беше избран „Drive My Car“ на Рюсуке Хамагучи, който имаме възможност да видим на голям екран на течащия в момента 26-и София Филм Фест.

При актьорите за главна мъжка и женска роля бяха отличени Джоана Сканлан за „After Love“ и Уил Смит за „Методът Уилямс”, а за поддържащите Ариана ДеБос за „Уестсайдска история“ и Трой Коцур за „Coda“, който е първият глухоням актьор получаващ тази награда.

Coda“ спечели и приза за най-добър адаптиран сценарий в лицето на Шан Хейдър, а БАФТА-та за оригинален сценарий отиде при любимия ни Пол Томас Андерсън за прекрасния „Licorice Pizza”.

Ето пълния списък с победителите:

BEST FILM
BELFAST Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik, Tamar Thomas
DON’T LOOK UP Adam McKay, Kevin Messick
DUNE Mary Parent, Cale Boyter, Denis Villeneuve
LICORICE PIZZA Sara Murphy, Paul Thomas Anderson, Adam Somner
Winner – THE POWER OF THE DOG Jane Campion, Iain Canning, Roger Frappier, Tanya Seghatchian, Emile Sherman

OUTSTANDING BRITISH FILM
AFTER LOVE Aleem Khan, Matthieu de Braconier
ALI & AVA Clio Barnard, Tracy O’Riordan
Winner – BELFAST Kenneth Branagh, Laura Berwick, Becca Kovacik, Tamar Thomas
BOILING POINT Philip Barantini, Bart Ruspoli, Hester Ruoff, James Cummings
CYRANO Joe Wright, Tim Bevan, Eric Fellner, Guy Heeley, Erica Schmidt
EVERYBODY’S TALKING ABOUT JAMIE Jonathan Butterell, Peter Carlton, Mark Herbert, Dan Gillespie Sells, Tom MacRae
HOUSE OF GUCCI Ridley Scott, Mark Huffam, Giannina Scott, Kevin J Walsh, Roberto Bentivegna, Becky Johnston
LAST NIGHT IN SOHO Edgar Wright, Tim Bevan & Eric Fellner, Nira Park, Krysty Wilson-Cairns
NO TIME TO DIE Cary Joji Fukunaga, Barbara Broccoli, Michael G. Wilson, Neal Purvis, Robert Wade, Phoebe Waller-Bridge
PASSING Rebecca Hall, Margot Hand, Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
AFTER LOVE Aleem Khan (Writer/Director)
BOILING POINT Philip Barantini, James Cummings (Writers), Hester Ruoff (Producer) [also produced by Bart Ruspoli]Winner – THE HARDER THEY FALL Jeymes Samuel (Writer/Director) [also written by Boaz Yakin]
KEYBOARD FANTASIES Posy Dixon (Writer/Director), Liv Proctor (Producer)
PASSING Rebecca Hall (Writer/Director)

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
Winner – DRIVE MY CAR Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto
THE HAND OF GOD Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli
PARALLEL MOTHERS Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar
PETITE MAMAN Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur
THE WORST PERSON IN THE WORLD Joachim Trier, Thomas Robsahm

DOCUMENTARY
BECOMING COUSTEAU Liz Garbus, Mridu Chandra, Dan Cogan, Evan Hayes
COW Andrea Arnold, Kat Mansoor
FLEE Jonas Poher Rasmussen, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, Monica Hellström
THE RESCUE Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. van Sandwijk
Winner – SUMMER OF SOUL (OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED) Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel
ANIMATED FILM
Winner – ENCANTO Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clark Spencer
FLEE Jonas Poher Rasmussen, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, Monica Hellström
LUCA Enrico Casarosa, Andrea Warren
THE MITCHELLS VS THE MACHINES Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller

DIRECTOR
AFTER LOVE Aleem Khan
DRIVE MY CAR Ryûsuke Hamaguchi
HAPPENING Audrey Diwan
LICORICE PIZZA Paul Thomas Anderson
Winner – THE POWER OF THE DOG Jane Campion
TITANE Julia Ducournau

ORIGINAL SCREENPLAY
BEING THE RICARDOS Aaron Sorkin
BELFAST Kenneth Branagh
DON’T LOOK UP Adam McKay
KING RICHARD Zach Baylin
Winner – LICORICE PIZZA Paul Thomas Anderson

ADAPTED SCREENPLAY
Winner – CODA Siân Heder
DRIVE MY CAR Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe
DUNE Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve
THE LOST DAUGHTER Maggie Gyllenhaal
THE POWER OF THE DOG Jane Campion

LEADING ACTRESS
LADY GAGA House of Gucci
ALANA HAIM Licorice Pizza
EMILIA JONES CODA
RENATE REINSVE The Worst Person in the World
Winner – JOANNA SCANLAN After Love
TESSA THOMPSON Passing

LEADING ACTOR
ADEEL AKHTAR Ali & Ava
MAHERSHALA ALI Swan Song
BENEDICT CUMBERBATCH The Power of the Dog
LEONARDO DICAPRIO Don’t Look Up
STEPHEN GRAHAM Boiling Point
Winner – WILL SMITH King Richard

SUPPORTING ACTRESS
CAITRÍONA BALFE Belfast
JESSIE BUCKLEY The Lost Daughter
Winner – ARIANA DEBOSE West Side Story
ANN DOWD Mass
AUNJANUE ELLIS King Richard
RUTH NEGGA Passing

SUPPORTING ACTOR
MIKE FAIST West Side Story
CIARÁN HINDS Belfast
Winner – TROY KOTSUR CODA
WOODY NORMAN C’mon C’mon
JESSE PLEMONS The Power of the Dog
KODI SMIT-MCPHEE The Power of the Dog

ORIGINAL SCORE
BEING THE RICARDOS Daniel Pemberton
DON’T LOOK UP Nicholas Britell
Winner – DUNE Hans Zimmer
THE FRENCH DISPATCH Alexandre Desplat
THE POWER OF THE DOG Jonny Greenwood

CASTING
BOILING POINT Carolyn McLeod
DUNE Francine Maisler
THE HAND OF GOD Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
KING RICHARD Rich Delia, Avy Kaufman
Winner – WEST SIDE STORY Cindy Tolan

CINEMATOGRAPHY
Winner – DUNE Greig Fraser
NIGHTMARE ALLEY Dan Laustsen
NO TIME TO DIE Linus Sandgren
THE POWER OF THE DOG Ari Wegner
THE TRAGEDY OF MACBETH Bruno Delbonnel

EDITING
BELFAST Úna Ní Dhonghaíle
DUNE Joe Walker
LICORICE PIZZA Andy Jurgensen
WinnerNO TIME TO DIE Tom Cross, Elliot Graham
SUMMER OF SOUL (OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED) Joshua L. Pearson

PRODUCTION DESIGN
CYRANO Sarah Greenwood, Katie Spencer
Winner – DUNE Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
THE FRENCH DISPATCH Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
NIGHTMARE ALLEY Tamara Deverell, Shane Vieau
WEST SIDE STORY Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

COSTUME DESIGN
Winner – CRUELLA Jenny Beavan
CYRANO Massimo Cantini Parrini
DUNE Robert Morgan, Jacqueline West
THE FRENCH DISPATCH Milena Canonero
NIGHTMARE ALLEY Luis Sequeira

MAKE UP & HAIR
CRUELLA Nadia Stacey, Naomi Donne, Julia Vernon
CYRANO Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
DUNE Love Larson, Donald Mowat, Eva von Behr
Winner – THE EYES OF TAMMY FAYE Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
HOUSE OF GUCCI Frederic Aspiras, Jana Carboni, Göran Lundström, Giuliano Mariano, Sarah Tanno

SOUND
Winner – DUNE Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
LAST NIGHT IN SOHO Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
NO TIME TO DIE James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
A QUIET PLACE PART II Erik Aadahl, Michael Barosky, Malte Bieler, Brandon Proctor, Ethan Van der Ryn
WEST SIDE STORY Brian Chumney, Tod Maitland, Shawn Murphy, Andy Nelson, Gary Rydstrom

SPECIAL VISUAL EFFECTS
Winner – DUNE Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
FREE GUY Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
THE MATRIX RESURRECTIONS Tom Debenham, Huw J Evans, Dan Glass, J. D. Schwalm
NO TIME TO DIE Mark Bakowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

BRITISH SHORT ANIMATION
AFFAIRS OF THE ART Joanna Quinn, Les Mills
Winner – DO NOT FEED THE PIGEONS Vladimir Krasilnikov, Jordi Morera, Antonin Niclass
NIGHT OF THE LIVING DREAD Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso

BRITISH SHORT FILM
Winner – THE BLACK COP Cherish Oteka
FEMME Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Rienkje Attoh, Hayley Williams
THE PALACE Jo Prichard
STUFFED Theo Rhys, Joss Holden-Rea
THREE MEETINGS OF THE EXTRAORDINARY COMMITTEE Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon
EE RISING STAR AWARD
HARRIS DICKINSONARIANA DEBOSE
Winner – LASHANA LYNCH
MILLICENT SIMMONDS
KODI SMIT-MCPHEE



Публикациите се превеждат автоматично с google translate

Източник: operationkino.net


Сподели